Łączna liczba wyświetleń

Moce Poziomy mocy i ich zdolności

Moce

Poziomy mocy i ich zdolności

Transformacja
Pierwszy poziom umiejętności magicznych czarodziejki (we włoskiej, oryginalnej wersji używa się określenia la fata – "wróżka", a w angielskiej używa się słowa 'fairy' - "elf", u nas zostało to przetłumaczone po prostu "wróżka", można jednak spokojnie użyć określenia "czarodziejka" – wł. maga). Przechodzi ona podczas niego przez metamorfozę. Pojawia się na niej błyszczący strój, buty, nowa fryzura, dodatki i biżuteria kojarząca się z mocą ów posiadaczki przemiany. Rosną jej także skrzydła. By wyzwolić w sobie dar transformacji, czarodziejka musi obudzić w sobie moc. Aby wywołać transformację trzeba zazwyczaj coś głośno zakomunikować lub wykonać jakiś gest, np. Winx przed transformacją wołają "Magia Winx" i krzyżują palce. Czarodziejka bez możliwości transformacji nie może ukończyć klasy pierwszej. Przemianę może przyjąć również wiedźma (przykład Mirty).
W wersji Nickelodeon, zamiast "Magia Winx!" transformację błędnie nazwano "Magiczne Skrzydła!", ponieważ tłumacz przekładał tekst na wersję polską ze słuchu: usłyszał słowo "Winx" i pomylił je z angielskim wyrazem "Wings (tłum. Skrzydła)". Pomyłka ta została poprawiona i w późniejszych odcinkach czarodziejki krzyczą "Magia Winx!".
Charmix
Drugi poziom magii czarodziejki. By otrzymać Charmix (ang. charm – "urok"), trzeba przezwyciężyć swoje największe lęki i słabości. Przy transformacji czarodziejka zachowuje swój dawny strój z pierwszego poziomu mocy, otrzymuje jednak różne dodatki – najczęściej torebkę i broszkę. Charmix pozwala czarodziejce osiągnąć wyższy poziom siły, a także tworzy możliwość łączenia zaklęć. Dzięki niemu czarodziejki mogą połączyć swe siły, by wspólnie zaatakować wielką siłą. Charmix jest jedynym kluczem do ukończenia drugiej klasy w Alfei. Aby pomóc czarodziejkom w zdobyciu go, dyrektorka Faragonda naucza drugie klasy zajęć w Łączeniu Magii.
 • Magia łączna lub Magia konwergencyjna – uzupełnienie magii Charmix. Przy użyciu tej mocy, czarodziejki łączą swoje siły, dzięki czemu może powstać nawet kolejna czarodziejka o wielu mocach (odc. 38). Jednak to zaklęcie wymaga koncentracji i nie zawsze działa poprawnie. Kiedy straci się nad nim kontrolę, jest w stanie nawet uderzyć w swojego twórcę (odc. 44). Magię łączną najczęściej wykorzystuje się w celu schwytania kogoś w pułapkę. Tworzy się wtedy zazwyczaj magiczną klatkę, złożoną z kilkunastu mocy (np. w Tajemnicy Zaginionego Królestwa wszystkie Winx rzuciły po jednym zaklęciu, przez co powstała Żywiołowa Bariera, coś w rodzaju klatki dla Mandragory). Magię konwergencyjną w pełni można przebudzić w sobie jedynie poprzez Charmix, kiedy jednak już się to zrobi, można jej używać także poprzez Enchantix i Believix.
Enchantix
Enchantix (ang. enchant – "czarować") to trzeci, ostatni znany magicznej ludzkości poziom mocy czarodziejki. Po zdobyciu go uczennice stają się pełnoprawnymi czarodziejkami. Po jego zdobyciu można opuścić Alfeę bez skończenia czwartej i piątej klasy. By dostać Enchantix, należy pokazać prawdziwe poświęcenie dla swojego świata (np. uratować planetę lub jej mieszkańca). Wyjątek pojawia się w sytuacji Bloom, której planeta została zniszczona. W takim przypadku czarodziejka otrzymuje Enchantix poprzez medytację i dzięki koncentracji. Przemiana ta jednakże nigdy nie będzie wtedy kompletna. Czarodziejka nie będzie mogła zmniejszyć swych rozmiarów. A właśnie na to pozwala Enchantix.Skrzydła Enchantixu są bardzo delikatne a pył wydobywający się z nich ma właściwości lecznicze, czarodziejka strzepuje odrobinę pyłu do amuletu, którym rysuje jego kształt dzięki czemu może używać pyłu efektowniej może też zebrać go trochę do rąk jak Layla w odcinku "Drużyna Światła". Podczas tej transformacji czarodziejka otrzymuje nowy kostium i większe skrzydła, buty na obcasie zostają zastąpione przez ozdobne linki. W transformacji Enchantix nie można jednak wykorzystać Charmixu, który jest do tej transformacji wymagany.
 • Magiczny pył – moc pojawiająca się równocześnie z Enchantix. Skrzydła Enchantix są dość delikatne i wytwarzają czarodziejski pyłek, obdarzony magicznymi właściwościami. Magicznego Pyłu używa się, by uleczyć ranne osoby, rośliny, zwierzęta itd., a także by coś zniszczyć, np. drzwi, klatkę, ścianę. Magiczny Pył jest bardzo skuteczny i niezwykle potężny. Potrafi również otwierać zamki i leczyć ludzi z stanu obłąkania, kiedy są zahipnotyzowani przez złe moce, lub rzucono na nie czarne klątwy. Magiczny Pył czarodziejka jest w stanie wytworzyć jedynie przy pomocy Enchantix, gdy przejdzie w proces Believix lub inny, traci możliwość posługiwania się tą zdolnością.
 • Minimalizacja – czyli po prostu możliwość zmniejszania swoich rozmiarów. Czarodziejki dzięki temu, że się zmniejszą do wielkości elfów, mogą bez problemu przelecieć niezauważone lub wejść do zamkniętych pomieszczeń poprzez mały otwór.
Wróżka Strażniczka
O funkcję tę starają się wszystkie czarodziejki po tym jak zdobywają Charmix i Enchantix. Wówczas są poddawane próbie odwagi i poświęcenia. Tylko niektórzy zasługują na ten ważny urząd, polegający na ochronie własnego świata. Dzięki temu, że czarodziejka zaczyna być Wróżką Strażniczką (wł. La Fata Madrina – dosłownie "Wróżka Matka Chrzestna") automatycznie kończy swoją naukę w szkole. Winx otrzymały ten zaszczyt w pierwszym filmie pełnometrażowym "Klub Winx - Tajemnica Zaginionego Królestwa" po niespełna trzech latach nauki. Niestety z wyjątkiem Bloom, gdyż ta nie miała świata (ani ludzi, rodziny), z którego pochodzi i o który mogłaby dbać (dopiero później go odnalazła i uratowała).Po uratowaniu biologicznych rodziców i ojczystej planety, Bloom staje się Wróżką strażniczką jak i zyskuje pełną moc Enchantix ( potwierdza to lektor w filmie na samym końcu). W 4 serii wraca jako nauczycielka w Alfei i dokonuje przemiany w Mini czarodziejkę.

Believix – moc ziemskich czarodziejek

Believix (ang. believe – "wiara") to nic innego jak "prywatna" moc ziemskich czarodziejek. Nie jest czwartym poziomem mocy! Może narodzić się tylko i wyłącznie na Ziemi, bo to ziemskie czarodziejki ją stworzyły. Czarodziejka z innego świata, może zdobyć tę przemianą i wszystkie moce z nią związane, ale tylko jeśli sprawi, że ktoś, kto nie wierzy w magię, nagle zacznie ją doceniać. Wówczas następuje przemiana. Believix może zdobyć każda czarodziejka z jakiegokolwiek świata, nawet taka, która nie ma Charmix ani Enchantix. Wystarczy tylko, aby miała zadatki na czarodziejkę (pochodzenie, magiczne zdolności, geny itd.) i aktualnie przebywała na Ziemi.
Winx dostały Believix dzięki temu, że Roxy w nie uwierzyła. Natomiast nowe przemiany Sophix i Lovix, otrzymały dzięki Darom Przeznaczenia, które wręczyły im Eteryczne Czarodziejki. Każda z Winx posiada swoją indywidualną siłę Believix, ale wszystkie tyczą się właśnie wiary. Budzą i ożywiają wiarę w innych ludziach, to dodaje czarodziejkom jeszcze większych sił. Siła życia - to magia Bloom, pozwala jej leczyć, a nawet ożywiać ciężko ranne osoby. Ocean światła - czar Stelli pozwalający uspokoić się i rozluźnić. Jasne serce - używa go Musa i dzięki tej mocy otwiera ludzkie serca dla innych. Oddech życia - magia Flory, ożywia w ludziach wrażliwość na piękno natury. Skarb umysłu - czar, który pozwala Tecnie rozjaśnić umysły innych, by zrozumieli swoje błędy. Duch odwagi - zaklęcie należy do Layli i dodaje ludziom odwagi.
Believix posiada również moc ogólną - polega na zmianie skrzydełek na inne, które mają indywidualne możliwości. Każdą z tych mocy można używać do woli, wystarczy je w sobie odkryć. Tylko Roxy nie może ich jeszcze używać, ponieważ nie opanowała w pełni swojej siły.
 • Speedix (ang. speed – "prędkość") – jak sama nazwa wskazuje, skrzydełka te pozwalają poruszać się bardzo szybko, idealna moc przystosowana do pościgów lub ucieczki.
 • Zoomix (ang. zoom – "zbliżenie") – dzięki tym skrzydłom można przez przeszkód podróżować, służą jak teleportacja w wybrane przez siebie miejsce.
 • Tracix (ang. trace – "ślad") – to taki bilet do przeszłości. Dzięki temu można dowiedzieć się, co działo się jakiś czas wcześniej w miejscu, w którym się aktualnie przebywa.
Istnieją różne rodzaje Believix – jest to naprawdę bardzo rozbudowana moc. Każda grupa czarodziejek ziemskich dostosowała swoje moce do miejsc, w których mieszka, żyje, pracuje. Istnieją chociażby ziemskie czarodziejki natury, czarodziejki lodu i cała masa innych. Niestety, nie można tych mocy zdobyć od tak, każda z tych sił posiada swoje źródło w miejscu, z którego pochodzi (znowu decydują o tym geny lub miejsce zamieszkania).
 • Sophix – moc ziemskich czarodziejek natury. Nazwa wywodzi się od jednego z gatunków orchidei (łac. sophronitis). Nasze Winx dostały ją w postaci kwiatu (właśnie orchidei) wówczas, jak wybierały się do dżungli, gdzie jest cała masa magicznych stworzeń, roślin i innych niespodzianek. Trudno byłoby im się poruszać po tym terenie, gdyby nie ta moc. Pozwala im na bezproblemowe pokonanie sił natury. Przedstawicielką tego rodzaju Believix jest czarodziejka Diana.
 • Lovix – moc czarodziejek mieszkających w wiecznie zaśnieżonej części świata. Nazwa powstała z racji tego, iż Winx dostały ją w postaci lodowych serc (ang. love – "miłość"). Przemieniając się, Winx otrzymały kolorowe futerka, która zupełnie odchodzą od znanych dotychczas stroi. Prawie w całości są pozakrywane, dzięki czemu mogą przez problemu poruszać się w tym lodowatym miejscu. Przedstawicielką Lovix jest czarodziejka Aurora.

Magiczne przedmioty

 • Wodne Gwiazdy – magia najsilniejsza w mocach Winx, równie silna jak Płomień Smoka lecz zupełnie odwrotna, niezdolna do życia w tym samym wymiarze co Płomień Smoka.
 • Pergamin Opozitusa – na Opozitusie wszystko jest inne. Naruszenie pergaminu sprawia, że wszystko jest takie samo.
 • Medalion Smoka – to medalion, który Bloom zdobywa dzięki odwadze. Jest bardzo potężny.*
 • Pierścień Wróżek – Flora dostaje go od wróżek.
 • Biały Krąg – Posiada go Roxy i tylko ona może nad nim panować. Jest to bardzo potężny, ale i niebezpieczny przedmiot, ponieważ można zostać opętanym przez Nebulę. To też jest portal do królestwa Morgany.
 • Czarny Krąg - łowcy ukryli w nim swoje moce.W odc.102 tworzą portal by zniszczyć czarodziejki.
 • Pierścień Stelli - Posiada go Stella. Zamienia się on w berło z gwiazdą na czubku. Jest złoty. Zmienia się on w berło gdy Stella krzyknie 'Solaria'!!! Widać go jedynie w 1 i 2 serii podczas Charmixu i Transformacji. Trix chciały go ukraść, na szczęście został odzyskany przez Winx. W 3 serii pojawia się jeszcze raz i po raz ostatni, gdy Stella wykorzystuje go by obronić swojego ojca przed smokiem. Po tym wydarzeniu zyskuje moc Enchantix, w trakcie której nie może używać berła.
 • Klucze Winx - pojawiają się w 4 serii. Winx dostają je od pani Faragondy gdy zaczynają uczyć w Alfei. Klucze przypominają skrzydełka enchantixu. Otwierają drzwi do sali zaklęć.

Moce wrogów

 • Znak Valtora – magia Czarnoksiężnika Valtora, dzięki której może umieścić na ciele człowieka tajemniczy znak, który pozwala Valtorowi kontrolować osobę.
 • Moc Elektryczności – nowa moc Stormy. Czarownica dostała ją od Valtora. Umożliwia tworzenie burzowych harpi.
 • Gloomix – amulety zwiększające moc magii, coś jak Charmix ale występuje u czarownic. Trix dostały je od Lorda Darkara.
 • Ostateczna Forma Trix dostały ją od Valtora pod koniec 3 serii czarownica ma kompletnie inny strój i makijaż.

Inne moce

 • Światło Solarii – to kula mocy całej Solarii. Zakłócenie go sprawia, że pada deszcz na tej planecie.
 • Filozofomagia – potrafi zniszczyć i zakląć bardzo silną siłą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz